فرش 1200 شانه

راههای جلوگیری از سر خوردن فرش ماشینی

راههای جلوگیری از سر خوردن فرش ماشینی

محتوای این مقاله

 • راههای جلوگیری از سر خوردن فرش ماشینی

  راههای جلوگیری از سر خوردن فرش ماشینی: حتما تجربه کردید که فرش ماشینی خود را با دقت و ظرافت پهن کنید، ولی با هر بار راه رفتن فرش جمع و یا حرکت می کند. حتی ممکن است هنگامی که روی فرش نشستید و دارید استراحت می کنید، روی زمین لیز بخورد، به گونه ای که استراحت کردن برای شما سخت می شود.

  سر خوردگی فرش از روی سرامیک و حتی از روی موکت مشکلی است که امروزه بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. بعضی از افراد گمان می کنند که فرش ماشینی ۷۰۰ شانه به دلیل ضخامت سر خوردگی کمتری دارد ولی با وجود ضخامت و سنگینی، باز هم شاهد سر خوردگی آن هستیم.

  علت سر خوردگی فرش چیست؟

  حتی با وجود ضخیم بودن فرش، باز هم فرش سر می خورد و این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که افراد حساس و آسیب پذیری یمانند کودکان و سالمندان در خانه زندگی می کنند.

  در این صورت سر خوردگی خطرناک می شود و امکان دارد آسیب جدی و جبران ناپذیری به آن وارد کند.

  یکی ازدلایلی که باعث می شود فرش ماشینی سر بخورد، دور دوزی نشدن آن است. البته برای جلوگیری از سر خوردگی فرش موقع آهار، دور لبه های فرش را با نوار چرمی می دوزند. این کار باعث می شود که کمک کند فرش سر نخورد.

  از دلایل دیگری که باعث سر خوردگی می شود جنس نخ فرش است که بهترین جنس، نخ اکریلیک است.

  راههای جلوگیری از سر خوردن فرش

  برای اینکه از سر خوردگی فرش بر روی سرامیک و کفپوش جلوگیری شود، راه حل هایی وجود دارد. این راه حل ها کمک می کنند تا از آسیبی که ممکن است به دلیل لیز خودن فرش ماشینی رخ دهد جلوگیری شود. بعضی از این روش ها عبارت اند از:

  • ترمز فرش و یا چسب ترمز:

  این وسیله معمولا از جنس سیلیکون یا پلاستیک است که از یک سو دارای چسب است و کاملا بر روی فرش می چسبد و از سوی دیگر با توجه به جنسش فرش را ثابت نگه می دارد.

  • قرارگیری وسایل سنگین روی فرش:

  این روش برای فرش های بزرگ موثر است؛ زیرا اگر فرش ماشینی شما کوچک باشد نمی توانید از این راه استفاده کنید.

  • استفاده از پد لغزش:

  برای انتخاب مناسب آن باید به جنس کفپوش توجه کنید. معمولا برای کفپوش های سرامیکی از جنس فومی یا پلاستیکی که کاملا بر روی زمین می چسبند استفاده می شود.

  • استفاده از چسب های حرارتی:

  استفاده از این روش برای فرش هایی از جنس پلی استر و یا ابریشم مصنوعی توصیه نمی شود؛ زیرا ممکن است به بافت های فرش آسیب برساند.

  • و استفاده از لایه های مخصوص

  این لایه ها تقریبا نازک اند و به راحتی زیر فرش ماشینی قرار می گیرند؛ به طوری که اصلا برآمدگی ایجاد نمی کنند. فقط نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که حتما اندازه این لایه ها از فرش کوچک تر باشند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ×