[vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع فرش ماشینی : از طریق دکمه های زیر می توانید نوع فرش مورد نظر خود را انتخاب کنید و محصولات مرتبط با آن را ملاحظه کنید.

در ادامه توضیحات مختصری در مورد انواع فرش ماشینی آمده است که به شما کمک خواهد کرد انتخاب صحیحی انجام دهید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”تابلو فرش” style=”flat” color=”danger” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fdigifarsh.com%2Ftypes%2F%23|title:%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%88%20%D9%81%D8%B1%D8%B4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”فرش گل برجسته” style=”flat” color=”warning” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fdigifarsh.com%2Ftypes%2Fembossed-flower%2F|title:%D9%81%D8%B1%D8%B4%20%DA%AF%D9%84%20%D8%A8%D8%B1%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D9%87″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”فرش وینتیج ( کهنه نما )” style=”flat” color=”success” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fdigifarsh.com%2Fshop%2Fmachine-carpet%2Fvintage-carpet%2F|title:%D9%81%D8%B1%D8%B4%20%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AA%DB%8C%D8%AC%20(%20%DA%A9%D9%87%D9%86%D9%87%20%D9%86%D9%85%D8%A7%20)”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”فرش ماشینی” style=”flat” color=”primary” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fdigifarsh.com%2Fshop%2Fmachine-carpet%2F|title:%D9%81%D8%B1%D8%B4%20%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86%DB%8C”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”فرش دایره” style=”flat” color=”vista-blue” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fdigifarsh.com%2Fshape%2Fcircle%2F|title:%D9%81%D8%B1%D8%B4%20%D8%AF%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%87″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”فرش لایت (طرح ترک)” style=”flat” color=”mulled-wine” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fdigifarsh.com%2Ftypes%2Flight-carpet-turk-design%2F|title:%D9%81%D8%B1%D8%B4%20%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20(%D8%B7%D8%B1%D8%AD%20%D8%AA%D8%B1%DA%A9)”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”فرش ابریشم گونه” style=”flat” color=”chino” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fdigifarsh.com%2Fshop%2Fmachine-carpet%2Fmodern-and-fancy-carpet%2Fsilk%2F|title:%D9%81%D8%B1%D8%B4%20%D8%A7%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B4%D9%85%20%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”فرش طرح دستباف” style=”flat” color=”purple” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fdigifarsh.com%2Ftypes%2Fhandmade-carpet-design%2F|title:%D9%81%D8%B1%D8%B4%20%D8%B7%D8%B1%D8%AD%20%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%81″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع طرح فرش ماشینی

کالاهای زیادی هستند که انسان ها به دنبال رفع نیاز خود، احتیاج دارند که آنها را تهیه کنند و استفاده نمایند. یکی از این کالاها که موضوع اصلی بحث مقاله ما هم حول آن خواهد چرخید، فرش ماشینی می باشد. مردم و مشتریان این حوزه به این دلیل که باید بهای زیادی برای خرید فرش بپردازند، به دنبال این هستند که بدانند بهترین فرش چه فرشی است و کدام یک از انواع فرش را باید تهیه نمود؟

  • از نظر کارشناسان بهترین فرش کدام است؟
  • کدامیک از انواع فرش ماشینی برای منزل شما مناسب تر خواهد بود؟
  • کدام فرش ها از کیفیت بالاتری برخوردار هستند؟

همه این ها سوالاتی است که میخواهیم در این محتوا به بررسی آن بپردازیم،

بنابراین شما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهیم، پاسخگوی سوالات شما باشد.

در این مقاله به بررسی و معرفی انواع فرش ماشینی به صورت تک تک خواهیم پرداخت تا شما بتوانید به فرش مورد نظر خود برسید و بدانید که کدامیک را برای خانه و یا محیط کار خود باید خریداری نمایید.

بررسی انواع فرش ماشینی و انواع آن

فرش ماشینی یکی از محصولات در حوزه فرش است که اکثرا با آنها آشنا هستیم ولی برخی ها به این علت که تنوع در این فرش ها بالا است،

با انواع آن آشنایی کمی دارند و نمی دانند که آیا طرح ها و فرش های جدید به دردشان میخورد یا نه؟ از کیفیت لازم برای استفاده برخوردار خواهند بود یا خیر؟

کاشان به عنوان تولید کننده اول فرش در جهان، تولیدات بسیار گسترده ای را در این زمینه به بازار عرضه می کند و مشهد هم دومین تولید کننده بزرگ ایران به شمار می رود.

بنابراین خیالتان از این بابت راحت باشد که فرش های ایرانی بسیار با کیفیت تر و بهتر از فرش های خارجی ماشینی خواهند بود.

فرش ماشینی کلاسیک

همانگونه که گفتیم فرش های ماشینی دارای تنوع بسیار بالایی هستند و شناخت انواع آن شاید بتواند به شما کمک کند که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. اینکه میگویند فرش کلاسیک یا در برخی از جاها گفته می شود فرش سنتی منظور چیست؟

فرش های کلاسیک یکی از معروف ترین انواع فرش های ماشینی به شمار می روند که به تولید می رسند. در واقع فرش های کلاسیک همان فرش هایی هستند که با الهام از فرش های دستباف و سنتی بافته می شوند و نقشه هایی که در آنها استفاده می شود، همگی از نقشه های سنتی ایرانی هستند.

می توان گفت که بیشترین میزان تولید و صادرات به دیگر کشور ها بر اساس فرش های کلاسیک صورت می گیرد.  فرش های کلاسیک به درد کسانی میخورد که دوست دارند فرش های مشابه فرش دستباف داشته باشند و از زیبایی و ظرافت آن استفاده نمایند.

فرش های ماشینی کلاسیک را بر اساس تعداد شانه و طرح بافته شده نامگذاری می کنند. معروف ترین فرش های کلاسیک موجود در حال حاضر صنعت فرش ماشینی، عبارتند از:

در این فرش ها هر چقدر تعداد شانه و تراکم افزایش یابد به این معنی است که فرش زیباتر و مرغوب تر است و در نتیجه از کیفیت بالاتری هم برخوردار خواهد بود.

کلا در فرش ماشینی هر چقدر که تعداد شانه افزایش یابد، به افزایش ظرافت بافت و طراحی فرش کمک می کند ولی در مورد ضخامت فرش هم باید گفت که با افزایش تعداد شانه و تراکم، این مولفه کاهش می یابد و هر چقدر که فرش با تعداد شانه بیشتر و تراکم بیشتری بافته شود، دارای بافت نازک تری خواهد بود.

فرش طرح دستباف

فرش ماشینی طرح دستباف یا دستباف گونه به فرش های ماشینی خاصی اطلاق می شود. دقیقا در برخی از دستگاه های جدیدی که به بازار صنعت فرش ماشینی وارد شده اند، گونه ای از بافت و زدن گره ها دیده می شود که بسیار شبیه گره ها و بافت فرش دستباف می باشد.

یکی از دلایلی که به برخی از فرش های ماشینی فرش های دستباف گونه گفته می شود، همین موضوع است.

بر اساس اینکه فرش بر اساس بافت فرش دستباف بافته شده باشد یا خیر، تعیین می شود که فرش مورد نظر آیا دستباف گونه هست یا خیر؟

از طرفی یکی از ملاک ها برای دستباف گونه بودن برخی از فرش ها، تراکم و ریز بافتی بالا است.

اگر به فرش های دستباف دقت کرده باشید، متوجه می شوید که این فرش ها دارای ظرافت بالایی هستند و در نتیجه گره هایی که در آن زده شده است، بسیار به هم نزدیک می باشد.

پس می توان گفت فرش هایی که دارای تعداد شانه و تراکم بالاتری هستند، مثل فرشهای 1000 شانه به بالا، دستباف گونه هستند،

چون هم ظرافت بسیار بالایی دارند و هم ریز بافت هستند. این ریز بافتی به خاطر تراکم بالای فرش ها است چون گره ها بسیار نزدیک هم زده شده اند و سبب این موضوع شده اند.

در حال حاضر یکی از انواع فرش های دستباف گونه که ظریف ترین و ریز بافت ترین فرش در دنیا در حال حاضر به شمار می رود، فرش 1500 شانه ماشینی است که در تراکم 4500 بافته می شود.

این فرش با استفاده از تکنولوژی روز دستگاه های بافنده بلژیکی بافته می شوند و در طراحی آن از ظریف ترین نخ ها با نمره 50 الی 60 استفاده می شود. فرش های 1500 شانه می توانند رقیبی سر سخت برای فرش های دستباف باشند.

فرش ابریشم گونه

فرش ابریشم یکی از فرش های معروف است که به صورت دستباف بافته می شود، مخصوصا در شهر هایی چون تبریز که قطب فرش دستباف در جهان به شمار می روند. این فرش ها به شدت دارای کیفیت بالایی هستند و همچنین ظرافت و درخشندگی بسیار بالایی در آنها دیده می شود.

از آنجا که نمی توان از الیاف طبیعی مثل پشم، ابریشم و کرک در تولید فرش های ماشینی استفاده کرد، تولیدکنندگان به این فکر هستند که الیافی استفاده کنند که بتواند کیفیت الیاف ابریشم را داشته باشد و همچنین درخشندگی و ظرافتی هم که در نخ ابریشم دیده می شود، در آن الیاف جلوه کند.

 

الیاف مصنوعی در فرش های ماشینی و الیاف طبیعی در فرش های دستباف مورد استفاده قرار می گیرند.

می توان گفت که الیاف طبیعی بسیار با کیفیت تر از الیاف مصنوعی هستند، اما این امر دلیل نمی شود که الیاف مصنوعی بی کیفیت باشندف از طرفی تولیدکنندگان مجبور به استفاده از الیاف مصنوعی هستند چون علنا امکان پذیر نیست که از الیاف طبیعی در فرش ماشینی استفاده شود.

دو نوع الیاف مصنوعی که در این زمینه خوب جواب داده است،

الیاف اکریلیک و الیاف پلی استر هستند. الیاف پلی استر که به ابریشم مصنوعی معروف هستند و دارای جلا و درخشندگی مشابه فرش های ابریشم می باشند.

الیاف اکریلیک اما درخشندگی الیاف پلی استر را ندارد، ولی می توان گفت بسیار باکیفیت تر از الیاف پلی استر هستند و در صنعت فرش ماشینی حرف اول را می زنند.

البته در اکثر فرش ها از الیاف اکریلیک در نخ خاب استفاده می شود و برای درخشندگی بیشتر فرش در نخ تار از الیاف پلی استر یا ابریشم مصنوعی استفاده می شود و به همین ترتیب لقب فرش های ابریشم گونه به فرش های ماشینی اطلاق می شود.

فرش مدرن و فانتزی

یکی از انواع دسته بندی ها در فرش ماشینی به فرش مدرن یا فانتزی ختم می شود. این فرش ها دارای قالب خاصی نیستند و ساده تر بگوییم در طراحی آنها از اصول خاصی استفاده نمی شود و بر اساس خلاقیت طراح و کنار هم قرار گرفتن رنگ ها متناسب به وجود می آید.

در فرش های فانتزی همانطور که از نامشان پیدا است، از طرح و رنگ بندی فانتزی استفاده می شود.

مثلا فرش های تک رنگ و ساده، آبرنگی، کهنه نما، شنل، کودک، سه بعدی در این دسته بندی قرار می گیرند.

در این فرش ها معمولا از الیاف نرم و لطیف استفاده می شود تا زیر اندازی گرم و نرم برای شخصی که از آن استفاده می کند به حساب بیاید.

تنوع طرح و رنگ در این فرش ها بالا است و برای هر سلیقه ای می توان گفت یک نوع طرح دیده می شود که می تواند آن سلیقه را برای خرید فرش ماشینی قانع کند.

 

فرش کهنه نما ( وینتیج )

همانطور که گفتیم یکی از انواع فرش های فانتزی ، فرش های کهنه نما می باشد. این فرش ها اگر چه جزء دسته بندی فرش های فانتزی و مدرن قرار می گیرند، اما طرح آنها طرح های قدیمی و عتیقه است.

اما به نظر شما چرا به آنها فرش فانتزی گفته می شود> فرش های کهنه نما یا فرش وینتیج برای افرادی طراحی شده است که دوست دارند در دکوراسیون خانه خود از فرش عتیقه استفاده کنند ولی یکسری مشکلات هست که به آنها اجازه نمی دهد این فرش ها را بتوانند بخرند. مثلا یکی از مشکلات بحث هزینه آن است، مشکل دیگر بحث ذمخت بودن فرش های عتیقه است که نرمی آن از بین رفته است و غیره.

اما در فرش وینتیج ماشینی شما این مشکلات را نخواهید داشت و با هزینه کمتر و با ظاهری نرم تر می توانید فرش طرح عتیقه داشته باشید. اما اینکه چرا دسته بندی این فرش ها در دسته مدرن قرار می گیرد، به این علت که فرش های کلاسیک فرش هایی هستند که کاملا بر اساس نقشه فرش دستباف بافته می شود و نمی توان فرش های عتیقه که با طراحی خاص بافته می شود را در دسته بندی فرش های کلاسیک قرار داد.

تابلو فرش

تابلو فرش ماشینی هم یکی دیگر از تولیدات صنایع فرش کاشان می باشد. این محصولات همانطور که می دانید، از ترکیب یک قاب بعلاوه فرشی با طرح منظره، قرآنی، چهره یا غیره تولید شده است.

تابلو فرش های ماشینی از نظر شیوه تولید به دو دسته چاپی و بافت تقسیم می شوند. دسته بندی بافت همان تابلو فرش هایی است که همانند فرش ماشینی کلاسیک بافته می شود و چاپی محصولاتی است که به وسیله چاپ روی فرش، طرح نهایی آن تشکیل خواهد شد.

تابلو فرش میتواند عضو جذابی در دکوراسیون خانه و یا محیط شما باشد.

 

فرش دایره

 

فرش های ماشینی علاوه بر اینکه از نظر تعداد شانه، مدل، طرح و رنگ متنوع هستند، از نظر نوع شکل و فرم فرش هم دارای تنوع می باشند. شما معمولا فرش های ساده یا مستطیل شکل را دیده اید ولی انواع فرش گرد دایره، بیضی و مربع هم در صنعت فرش به تولید می رسد.

فرش دایره جلوه بسیار زیبایی می تواند در دکوراسیون داشته باشد و به همین دلیل فرش مناسبی برای اتاق پذیرایی شما خواهد بود. اگر به دنبال فرش شیک و با کیفیت هستید، بهترین راه این است که انتخاب شما فرش دایره ماشینی باشد.

 

فرش طرح ترک ( لایت )

 

لایت به معنی روشن می باشد و فرش های طرح ترک، یکی از جدیدترین انواع فرش ماشینی به شمار می رود که طرفداران زیادی در سال ها اخیر پیدا کرده است. منظور از فرش طرح ترک لایت، فرش هایی است که با طرح ترک بافته شده اند و دارای زمینه روشن می باشند.

این فرش ها مناسب دکوراسیون افراد مشکل پسند می باشد و به نظر ما این نوع فرش یکی از بهترین گزینه ها برای دکوراسیون شما خواهد بود.

 

فرش طرح ترک دارای طراحی نوین و مدرن است به گونه ای که با الهام از فرش های دستباف ترکیه ای ( که ترکیب هنر ایرانی و هنر قفقازی می باشد ) بافته می شود و در اختیار مشتریان قرار می گیرد. این فرش ها دارای طرح های ساده و زیبا با رنگ بندی های شاد هستند.

 

نتیجه گیری، کدام فرش برای ما بهتر است؟ چه فرش ماشینی بخریم بهتر خواهد بود؟

 

از نظر ما این شما هستید که بر اساس نیاز و سلیقه خود فرش بهتر را انتخاب می کنید. اما از نظر کیفیت همیشه یادتان باشد که الیاف اکریلیک هیت ست همیشه حرف اول را می زنند و فرش های پلی استر در رده بعدی قرار می گیرند. همچنین فرش هایی که دارای تعداد شانه بالاتری هستند، دارای ظرافت و ریز بافتی بالاتری خواهند بود و همچنین کیفیت بافت آنها مستحکم تر و بهتر است.

امروزه با توجه به وجود انواع  مختلفی از فرش های که در شرکت های مختلف فرش ماشینی کاشان تولید و عرضه می شود، باعث شده تا ما در انتخاب نوع فرش مورد نیاز خود کمی دچار سردرگمی شویم و حتی انتخاب هایمان هم سخت تر شود و نتوانیم فرش خوب را از بد تشخیص دهیم. به همین خاطر در این مقاله که مدام در حال تغییر و آپدیت شدن است، شما را با انواع فرش ماشینی جدید تولید شده در کاشان آشنا می کنیم تا بهتر بتوانید فرش مورد علاقه خود را از سایت دیجی فرش انتخاب و خریداری کنید. پس با ما همراه باشید.

 

فرش وینتیج (کهنه نما)

فرش وینتیج یعنی چه؟ همانطور که از نامش پیداست .فرش وینتیج (Vintage Carpet)  به فرش های گفته می شود که از قدمت بسیار بالایی برخوردار باشند. زیرا فقط  این نوع فرش ها را می توان در موزه های فرش ماشینی ایران دید و از آن لذت برد. ولی قابل خریدن نیست. اما با پیشرفت تکنولوژی در صنعت فرش ماشینی کاشان، تولیدکنندگان برای اولین بار توانستند ایده تولید فرش کهنه نما یا پتینه کاری شده را مطرح کنند، تا پس از برسی اولیه و طراحی نقشه های آن را به مرحله تولید برسانند. که امروزه شاهد تولید چنین نوع فرش های در کارخانه جات فرش کاشان هستیم. دلیل اصلی تحقیق و توسعه برای تولید این نوع فرش، یعنی فرش وینتیج؛ مواظبت از نقشه و نگار قالی های دستباف و با اصالت ایرانی بود که آن را بتوانند مجدد با سبکی جدید و امروزی باز طراحی و زنده کنند و تا آن دسته از افرادی که مایل هستند فرش قدیمی و با اصالت ایرانی را در دکوراسیون های منزل خود با سبکی جددی مورد استفاده قرار بدهند انتخاب و تهیه کنند.

مزایای خرید فرش وینتیج

فرش کهنه نما یا فرش پتینه از مزایای بسیار بالایی برخوردار است و هر روز به مشتریان و طرفداران آن اضافه می شود.فرش ماشینی طرح پتینه فقط در داخل کشور طرفدار ندارد، بلکه با صادرات آن به خارج از کشور باعث شده آنها هم طرفداران این فرش باشند . زیرا فرش وینتیج شباهت زیادی با فرش دستباف قدیمی ایرانی دارد و می تواند به دکوراسیون منزل ما یک اصالت خاصی ببخشد تا آن فضا حال و هوای سنتی به خود بگیرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]انواع فرش ماشینی کدامند ؟

فرش ماشینی به دسته های زیادی تقسیم می شوند اما مهم ترین آنها عبارتند از : فرش ماشینی مدرن و فانتزی، فرش ماشینی وینتیج، فرش ماشینی 1200 شانه، فرش ماشینی 1500 شانه، فرش ماشینی 700 شانه ، فرش ماشینی گل برجسته و فرش طرح ترک

بهترین راه برای انتخاب فرش ماشینی چیست ؟

بر اساس دکوراسیون های مختلف می توانید فرش ماشینی متفاوتی انتخاب کنید، بهتر است به سایت دیجی فرش مراجعه کنید و از بین تعداد بسیار زیاد فرش که در این سایت وجود دارد با توجه به دکوراسیون و سلیق خود انتخاب نمایید.

آیا مرکزی جهت مشاوره برای انتخاب فرش ماشینی مناسب وجود دارد ؟

بله کارشناسان دیجی فرش به صورت 24 ساعته در خدمت شما هستند و جهت خرید اینترنتی فرش ماشینی و انتخاب آن شما را راهنمایی می کنند. کافی ست با شماره 75038050-021 تماس بگیرید.

از کجا مطمئن شوم بهترین نوع فرش ماشینی را خریداری کرده ام ؟

از آنجایی که سایت دیجی فرش فقط با برندهای معتبر و دارای گارانتی، قرارداد می بندد، پس می توانید با خیال آسوده از دیجی فرش به صورت اینرتنتی فرش ماشینی مد نظر خود را تهیه کنید. تمام فرش های موجود در ایت سایت دارای ضمانت و گارانتی می باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]